Odkłamywania marihuany - Bogdan Jot
 • 0

Książka „Odkłamywanie Marihuany” autorstwa Bogdana Jota jest dogłębnym spojrzeniem na historię prowadzącą do delegalizacji marihuany oraz stawianym jej zarzutom. Jak to możliwe, że leczniczy roślina została wpisana w rejestrze substancji zakazanych na równi z heroiną bądź kokainą? Lektura zabiera nas za kulisy globalnej propagandy oraz wyjaśnia najważniejsze zarzuty marihuanowych prohibicjonistów.

Nawet jeśli każdy bzdurny zarzut prohibicjonistów weźmie się za dobrą monetę, to i tak marihuanowa prohibicja wyrządziła znacznie więcej szkody znacznie większej liczbie osób niż kiedykolwiek mogłaby wyrządzić sama marihuana.

P. J. O’Rourke.

Powyższym cytatem autora rozpoczyna książkę, próbując jak najrzetelniej potwierdzić prawdziwości powyższych słów. Całość podzielona została na 3 głównie części: zakłamywanie, odkłamywanie oraz wątki dodatkowe.

Zakłamywanie – część 1

Jeszcze niespełna 100 lat temu marihuana była całkowicie legalna. Mało tego, w Stanach Zjednoczonych (gdzie rozpoczęła się historia delegalizacji) do końca lat 30. sprzedawano ją w aptekach jako lek na liczne schodzenia. Co więc doprowadziło do delegalizacji marihuany w większości zakątków świata?

Wystarczyła mieszanka kłamstw, medialnej manipulacji oraz kilka błędnie interpretowanych badań aby przekonać społeczeństwo, że „szalone zioło” jest ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich.

Ale po co ten cały cyrk i komu zależało, aby zdelegalizować marihuanę? Otóż konopie okazały się skutecznym narzędziem do prześladowania w „białych rękawiczkach” imigrantów w USA. Dalej sprawy nabrały rozmach, autor świetnie wprowadza nas w te historyczne kulisy.

Część pierwsza, jest wprowadzeniem do tematu, dzięki której poznajemy historię delegalizacji. Już samo jej zrozumienie powinno skłonić nawet największych sceptyków do namysłu. Czy rzeczywiście marihuana jest tak groźna jak nam przez lata wpajano?

Warto również sobie uzmysłowić, że XX wiek to nie tylko delegalizacji marihuany. W owych czasach popularyzowano się również inne niedorzeczne kłamstwa – przykładowo jakoby cukier wspierał zdrowe kości.

Odkłamywanie – część 2

Po historycznym wstępie przechodzimy do tytułowego rozdziału książki, który jest zgłębieniem zasadności najczęstszych zarzutów stawianych przez oponentów marihuany. Autor porusza temat konopi w odniesieniu do:

 • uzależnienia,
 • pomostu prowadzącego do używania innych substancji,
 • zalegania kannabinoidów w organizmie,
 • liczby wypadków spowodowanych przez marihuanę,
 • uszkodzeń mózgu,
 • zaburzeń procesów poznawczych i pamięci,
 • rozwoju schizofrenii,
 • demobilizacji,
 • raka płuc,
 • obniżonej płodności,
 • wzrostu agresji.

Oczywiście nawet największe kłamstwo może zawierać ziarno prawdy. Autor nie stawia konopi jako rośliny bez skazy rzetelnie pisząc o jej ewentualnych niebezpieczeństwach. Należy dodać, że cała lektura nie bazuje na teoriach, a 360 źródłach, spośród których większość stanowią badania naukowe.

O kilku innych zakłamaniach – część 3

Po przeczytaniu dwóch pierwszych rozdziałów książki – a być może również 2 innych książek autora, Marihuana Leczy oraz Kannabidiol Leczy – można zadać sobie pytanie jak to możliwe, że roślina o tak wielu zastosowaniach leczniczych jest nadal nielegalna?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W końcu konopie, które można bez problemu hodować w przydomowym ogródku czy w domu mogłyby by zmniejszyć popyt na farmaceutyki, tym samym znacznie uszczuplając kieszenie bogatych koncernów. A może rządy obawiają się o zdrowie najmłodszej części społeczeństwa?

Podsumowanie

W ciągu dekady status marihuany zmienił się z lekarstwa na narkotyk. Zmienił się nie tylko jej status, ale również społeczna mentalność. Choć powoli zaczyna się to zmienić, a marihuana stopniowo odzyskuje swoją legalność to przez lata pacjenci byli pozbawieni często ostatniej deski ratunku. Co więcej doszliśmy do paradoksu, w którym przez globalne manipulacje pacjencji często boją leczyć „groźnym” narkotykiem.

„Odkłamywanie marihuany” to z pewnością książka godna polecenia. Nie znajdziemy tutaj teorii spiskowych, a twarde dane. Warta przeczytania zarówno przez lekarzy stroniących od stosowania marihuany w leczeniu, jak i pacjentów, którzy nieprzychylnie patrzą na konopie.

Tytuł: Odkłamywanie marihuany
Autor: Bogdan Jot
Liczba stron: 272

O Autorze

Bogda Jot – propagator wiedzy na temat marihuany oraz jej medycznych zastosowań. Wiedzą dzieli się w swoich książkach oraz na blogu marihuanaleczy.pl. Znany z racjonalnego podejścia do legalizacji marihuany, mówiąc nie tylko o zaletach ale również niebezpieczeństwach. Autor książek:

 • „Kannabidiol Leczy”,
 • „Marihuana leczy”,
 • „Legalizacja? – jestem za”.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *