- Książki
-
by Redakcja
Książkę „Konopie… dla wszystkich, lecznicze zastosowanie marihuany” można określić mianem krótkiego poradnika wprowadzającego w świat medycznego zastosowania konopii. Przedstawienie biologicznego oblicza rośliny, wykorzystania pozamedycznego oraz historii pozwala na czytelnikom na czytelnikom wydać słuszną opinie czy rzeczywiście roślina ta jest powinna być poza legalnym dostępem ludzkości.
Wprowadzanie
Pierwsze strony lektury autorzy poświęcili na zapoznanie czytelników z konopiami – począwszy od strony biologicznej po aspekt ich wykorzystania. Konopie bowiem to nie tylko osławiony susz z zawartością THC, ale również szereg innych cennych związków nie psychoaktywnych, z których największą popularnością cieszy się CBD.
Susz o wielu leczniczych właściwościach – oraz produkty pochodne jak na przykład olejek CBD – jest tylko częścią rośliny, którą można wykorzystywać. Z nasion rośliny można pozyskiwać olej lub spożywać je w całości zapewniając organizmowi cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Włókno konopne natomiast może służyć do produkcji papieru, tkanin, płyt będących alternatywą dla drewna, plastik czy jako surowiec opałowy. Tak oto całą roślinę można wykorzystać na wiele różnych sposobów, z którymi zapoznają nas autorzy.
Lecznicze zastosowanie marihuany, czyli przejdźmy do meritum
Kolejne 3 rozdziały książki poświęcone są przybliżeniu mechaniki działania związków zawartych w konopiach na ludzki organizm. Lektura odnosi się zarówno do marihuany medycznej jak i leków na bazie naturalnych oraz syntetycznych składników. Na podstawie badań opisano lecznicze
- zastosowanie marihuany w:
- stwardnieniu rozsianym,
- przewlekłych bólach neuropatycznych,
- zespole Gillesa de la Tourette’a,
- anoreksji,
- chorobach układu pokarmowego,
- padaczce,
- chorobie Parkinsona,
- Jaskrze,
- nowotworach,
- przewlekłych chorobach reumatoidalnych,
- lęku,
- przewlekłym stresie,
- bezsenności.
Stosowanie konopii
Palenie „skrętów” kojarzone często błędnie z narkomanią to nie jedyna forma stosowania konopii. Jej zdrowszą alternatywą jest waporyzacja, podczas, której unikamy wchłaniania ubocznych produktów spalania czyli wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. To oczywiście nie wszystko – konopie można stosować również w postaci coraz bardziej popularnych olejków lub drogą doustną.
Zalecane stosowanie zależy od celu terapii. W lekturze znajdujemy opisane wady i zalety każdego rozwiązania. Nie ma uniwersalnego – jedynego, słusznego sposobu – powinien być on podyktowany potrzebami oraz indywidualnymi preferencjami pacjenta.
Kwestie urzędowe leczenia marihuaną
Kolejne strony książki poświęcone są praktycznemu wyjaśnieniu kwestii legalnego leczenia. Zaznajamia czytelników z procesem wnioskowania o zgodę na leczenie oraz dostępnymi produktami marihuanowymi. Należy przy tym pamiętać, że temat leczenia w tym obszarze prężnie się rozwija, a lektura opisuje rozwiązania dostępne w latach wydania książki.
Marihuana oraz jej historia
Ostatnie rozdziały poświęcono przybliżeniu podejścia do legalności marihuany w poszczególnych krajach. Zwieńczeniem lektury jest przedstawienie historii konopii – od czasów, kiedy była wykorzystywana w medycynie ludowej po czasy wypowiedzenie „War of drugs”, czyli wojnie z narkotykami, w której niesłusznie na pierwszej linii frontu stanęły właśnie konopie.
Podsumowanie
„Konopie… dla wszystkich, lecznicze zastosowanie marihuany” to forma wiedzy w pigułce na temat działania, wykorzystania oraz historii konopii. Autorzy w przystępny sposób wprowadzają czytelnika w temat podpierając się badaniami naukowymi. Poznajemy zarówno dobre strony jak i również możliwe działania niepożądane marihuany – co stanowi ważny element edukacyjny.
Autorzy: abio Firenzouli, Francesca Epifani, Idalba Loiacano.
Liczba stron: 136