- Książki
-
by Redakcja
Książka zawiera skondensowaną wiedzę na temat stosowania nasiona i oleju konopnego w diecie. Autorka porusza ważne kwestie natury dietetycznej oraz wpływy składników zawartych w konopiach na nasze zdrowie. Co więcej natykamy się również na inne ciekawe produkty, które warto włączyć do swojej diety. W końcu zdrowa dieta to zbilansowana dieta i powinna składać się nie tylko z ziaren konopii.
Nasiona konopii jako superfoods
Autorka słusznie wskazuje, na spadającą jakość pożywienia, a wraz z nią zawartość witamin i minerałów. Podpierając się słowami Heinza Lesnera nawet 60% osób powyżej 60 roku życia cierpi na poważne niedobory, które są czynnikiem chorobowym.
Nasiona konopii są odpowiedzią na ten problem cywilizacyjny. Wysoka zawartość aminokwasów, błonnika oraz zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i 6 zapewnia temu produktowi zaszczytne miejsce w gronie produktów superfoods.
Ziarno konopne zawiera także całą gamę witamina, minerałów oraz antyoksydantów, które świetnie uzupełniają zachodnią dietę. Pisarka poruszą również kwestię chorób powodowanych niewłaściwym odżywieniam oraz wskazuje na inne produktu superfoods, które warto włączyć do diety. W dalszej części lektury znajdziemy dokładny skład nasion, w tym profil tłuszczowy, zawartość poszczególnych witamin, minerałów oraz aminokwasów.
Historia konopii
Tak jak w większości książek o tematyce konopnej, nie mogło i tu zabraknąć rysu historycznego. Autorka sięga, aż do pierwszych źródeł wykorzystaniu konopii tj. 2 8000 r.p.n.e., czyli czasów w których w Chinach uznawano konopie jako eliksir nieśmiertelności. Dowiadujemy się jej dalszych losach, przez 16. i 17. stulecie w którym korzystaniu z konopii jako m.in. surowca do produkcji lin i żagli, aż po 20. stulecie, w którym to praktycznie zniszczono przemysł konopny. Dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia zaczęto stopniowo przywracać konopiom drugie życie.
Dla osób, które chciałby dogłębnie poznać historię konopii polecamy sięgnąć po lekturę Bogdana Jota – „Odkłamywanie marihuany” lub barwny komiks Boxa Browna „Trawka, Jak zdelegalizowano marihuanę”, który brawie obrazuje dzieje konopii od zarania dziejów po czasy współczesne.
Skarbnica antyoksydantów
Wartość antyoksydantów w żywności określa się skrótem ORAC. Naturalnie występują w dużych ilościach między innymi w warzywach i owocach. Borówka czarna – która znana jest z wysokiej zawartości antyoksydantów – posiada wartość ORAC na poziomie 2 234. Jak ma się do nich ziarno konopne? Nasiona konopii po prostu miażdżą jagody – ich wartość ORAC sięga wartości 5 300 – czyli ponad 2x więcej antyoksydantów.
Autorka przybliża rolę antyoksydantów w diecie oraz skutki, do których może prowadzić ich zbyt niska ilość. Warto nadmienić, że nie skupia się jedynie na nasionach konopii. Jasno wskazuje, że a tej kwestii są również inne produkty z jeszcze większym potencjałem – jak proszek z owocu baobabu (24 000 punktów ORAC) czy liście moringi (75 000 punktów ORAC).
Aminokwasy w nasionach konopii
Nasiona konopii zawierają 20-25% białka – jednak nie sama ich zawartość jest ważna, ale zbilansowanie poszczególnych jego cegiełek, czyli aminokwasów. Produkt ten jest jednym z wielu, które zawierają kompozycję aminokwasów esencjonalnych – czyli takich, których organizm nie jest sam w stanie wytworzyć. Kolejne strony książki poświęcone są temu właśnie zagadnieniu.
Olej konopny – zdrowe źródło tłuszczu
Tłuszcze są ważnym składnikiem diety – to dzięki nim możliwy jest transport rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K czy też produkcja wielu ważnych hormonów. Autorka dogłębnie opisuje rolę tłuszczy w diecie oraz prawidłowe zbilansowanie poszczególnych jego grup. Oczywiście wszystko to odnosi do konopii – które według zaleceń żywieniowych posiadają idealny stosunek omega-3 do omega-6.
Substancje witalne
Kolejne rozdziały poświecono opisowi najważniejszych substancji zawartych w nasionach i oleju konopnym. Dowiadujemy się jak wpływają na organizm poszczególne witaminy, minerały, a nawet błonnik czy chlorofil znajdujący się w konopiach.
Zastosowanie lecznicze
Konopie idealnie wpisują się nie tylko w kanony zdrowego żywienia. Ich potencjał jest o wiele większy – od łagodzenia kaszlu przez problemy żołądkowe po zwalczenie stanów zapalnych. W celach terapeutycznych można wykorzystywać zarówno nasiona lub wytłoczony olej jak i produkty z suszu konopnego.
Konopie w kuchni
Zwieńczeniem książki jest kilkanaście „konopnych” przepisów. Oczywiście wszystkie z nich bazują na zdrowych produktach – autorka bowiem nie tylko wychwala konopie, ale co rusz przytacza inne superfoodsy, które warto włączyć do swojej diety.
Autor: Barbara Simonsohn
Liczba stron: 172