A w konopiach strach - J. Vetulani
  • 0

Książka „A w konopiach strach” napisana została nieco inaczej, niż pozostałe lektury o tematyce konopnej. Wywiad z prof. dr hab. Jerzym Vetulani prowadzi Maria Mazurek, włączając do rozmowy dr Marka Bachańskiego – specjalistę od leczenia chorób ciężkich. Autorzy przeprowadzają nas przez temat działania używek – w tym oczywiście konopii – oraz mechanizmu powodującego uzależnienia. W książce znajdziemy również zarys historyczny marihuany oraz jej właściwości lecznicze.

Mechanizm działania substancji psychotropowych

Substancje psychotropowe zawierają związki podobne do naturalnych neuroprzekaźników, zwiększając jego stężenie bądź blokując ich rozkład. Autorzy w prosty i zrozumiały sposób tłumaczą jak właściwie działają na nas psychotropy – od THC zawartego w marihuanie po grzybki halucynogenne oraz substancje produkowane przez zwierzęta.

Obalamy mity

Argumenty ograniczające marihuanową wolność, wskazują na zagrożenie zwiększenia przestępczości. Podpierając się danymi ze stanu Kolorado, które dopuściło marihuanę do zastosowania rekreacyjnego, stwierdzono, że jest zupełnie inaczej. Odnotowano zmniejszenie liczby włamań, aktów przemocy, a także wypadków drogowych.

Obalenie wielu argumentów (na podstawie twardych danych) przeciwników marihuany powinna się przydać w obronie rośliny, która nie dość, że nigdy nie była przyczyną zgonu (poza kilkoma słabo udokumentowanymi przypadkami) to na dodatek posiada masę właściwości leczniczych.

Uzależnienie od marihuany, seksu …

Jak działa uzależnienie od marihuany, czym różni się od uzależnienia od seksu, papierosów, alkoholu, twardych narkotyków czy czekolady? Czy wszystkie zakazane twory natury, są dla nas tak niebezpieczne jak głosi propaganda?

Okazuje się bowiem, że marihuana jest mniej uzależniająca od jednej z najpopularniejszej używki – czyli alkoholu. Porównanie szkodliwości poszczególnych substancji oraz potencjału uzależniającego ubarwiono czytelnym diagram.

Narkotyki bramą do poznania Boga

Nieco kontrowersji może wywoływać nawiązanie jakoby substancje psychotropowe miały być obecne w Biblii. Czy biblijna manna z nieba była w rzeczywistości grzybami halucynogennymi, a przyniesiona w darach mirra posiadała właściwości podobne do morfiny? W dawnych czasach próbowano, różnych substancji, nie tylko do leczenia chorób, ale również do odprawiania rytuałów.

Legalność stymulantów na przestrzeni lat

Starsze osoby, mogą pamiętać czasy kiedy to stymulanty, takie jak amfetamina można było kupić legalnie w aptece. Sam Jerzy Vetulani wspomina czasy, kiedy siadał do nauki po odpowiedniej dawce „wspomagaczy” – według niego to właśnie cel stosowania danej substancji wpływa na ryzyko uzależnienia. Najczęściej wpadają w nie osoby, korzystające ze stymulantów bądź psychotropów w celach rekreacyjnych, a niżeli medycznych czy właśnie naukowych.

Czytelnicy poznają również zarys historyczny marihuany – od czasów jej legalności do zdelegalizowania. Dowiemy, się również jak jedna osoba może doprowadzić do globalnej walki z konopiami. Czy rzeczywiście marihuana jest taka zła, a może rozwój przemysłu konopnego zagrażał innym gałęziom gospodarki? Jak zauważa Jerzy Vetulani część teorii może należeć do grona spiskowych. Lektura skłania czytelników do refleksji i wyciągnięcia własnych wniosków na temat słuszności globalnej delegalizacji, jaka nastąpiła na początku XX wieku.

Podsumowanie

Książka „A w konopiach strach” obejmuje temat nie tylko konopii, ale również innych substancji, które ludzkość zna od zarania dziejów. Szkic historyczny pozwala na zrozumienie celu w jakim były stosowane oraz co doprowadziło globalnej wojny marihuanowej. Książka wzbogacona o grafiki pozwalające czytelnikowi lepiej zrozumie informacje w niej zawarte.

Tytuł: A w konopiach strach.
Autor: Jerzy Vetulani, Maria Mazurek
Liczba stron: 192

O Autorach

Prof. dr hab. Jerzym Vetulani był specjalistą psychofarmakologii, neurobiologii, biochemii oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Jako kwalifikowany neurobiolog bardzo dobrze znał „chemię” mózgu oraz wpływ stymulantów i substancji psychotropowych na jego funkcjonowanie. Autor oraz współautor ponad 240 prac badawczych recenzowanych w uznanych czasopismach naukowych. Na yotutube można znaleźć wiele wykładów oraz wywiadów – w tym o tematyce konopnej.

Maria Mazurek, polska dziennikarka, współautorka książek o tematyce biograficznej oraz naukowej. Pozostałe publikacje we współpracy Marii Mazurek z Jerzym Vetulani:

  • „Sen Alicji, czyli jak działa mózg”.
  • „Neuroerotyka. Rozmowy o seksie i nie tylko”.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *