czwartek, 05 maj 2016 19:59

Bóg w Hollywood

NowoWydane - Wydawnictwo AA - Bóg w Hollywood - Łukasz Adamski NowoWydane - Wydawnictwo AA - Bóg w Hollywood - Łukasz Adamski Wydawnictwo AA - Bóg w Hollywood - Łukasz Adamski

To nie jest książka o kinie stricte religijnym. Zestawienie opisanych w niej osób i filmów dla tych, którzy spodziewali się znaleźć tu Ben Hura i Pasje, może być zaskakujące, a nawet kontrowersyjne. Przeczytamy tu o świecie reżysera ćpuna, który szuka Jezusa na „ulicach nędzy”, raperze rymującym o Bogu w rytmie karabinu AK47 i księżach z Hollywood, walczących z czystym złem. Spotkamy wielkie gwiazdy kina, które dostrzegają inny, najgłębszy wymiar życia i nie boja się wyznać swojej wiary: Denzela Washingtona, Marka Wahlberga, Whitney Houston, Steve’a McQuinna, Stephena Baldwina, Martina Sheena, Samuela L. Jacksona, Andy’ego Garcie, DMX-a. Spotkamy twórców, którzy zmagają się ze swoja wiara, potrafiąc dać temu wyraz w absolutnie niezwykły i niepowtarzalny sposób na srebrnym ekranie: Alfreda Hitchcocka, Andy Warhola, Martina Scorsese, Abla Ferrare, Terrence’a Malicka, Toma Shadyaca, Kevina Smitha. Poznamy hollywoodzki obraz walki z demonicznym złem, obraz katolickiego kapłana, a także pastora walczącego z karabinem maszynowym w dłoni o życie sudańskich dzieci. Zobaczymy, jak Hollywood mierzy się z czarnymi mitami Opus Dei i papieża Piusa XII.


Bóg w Hollywood to pierwsza tego typu praca na polskim rynku wydawniczym. Pisana przez fascynata Cinema Paradiso, a zarazem religijnego zagończyka. Kogoś, kto tropi ślady Boga na duchowej pustyni współczesnej popkultury, by nagle odnaleźć liczne tropy pozostawione przez karawany dzisiejszych misjonarzy. Okazuje się bowiem, ze Hollywood jest w większym stopniu nasycone pierwiastkami chrześcijańskimi niż wynikałoby to z obiegowego stereotypu tego miejsca jako „jadra próżności”. W każdym razie odbywa się tam zacięta walka duchowa. Odwołując się zaś do porównania Jana Pawła II, ze kino to jeden z „nowych areopagów”, na których toczy się „bój o dusze świata”, uznać należy Hollywood za jeden ze znaczących frontów owej batalii.

Grzegorz Górny,
publicysta, dziennikarz, autor książek


Czekałem na kogoś takiego jak Łukasz Adamski, kogoś kto połączy miłość do kina z konserwatywną i katolicką wrażliwością. Ktoś taki nie tylko opowie ciekawą historię o wątkach religijnych w amerykańskim filmie, lecz pomoże nam spojrzeć prawidłowo na świat współczesny – bez uległości, bez cielęcego ulegania modom, ale z sympatią i zrozumieniem dla człowieka zagubionego.

Piotr Zaremba
historyk, publicysta, autor książek, recenzent filmowy


Do książki dołączono płytę DVD z filmem fabularnym Droga życia reż.: Emilio Estevez, w rolach głównych: Martin Sheen, Deborah Kara Unger, James Nesbitt, Tchéky Kario, rok produkcji: 2010, czas trwania: 115 min.

ISBN: 978-83-7864-276-3
Format: 145 x 205 mm
Objętość: 304 strony
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2014

Wydawnictwo AA

Andrzej Mardyła, Hanna Mardyła
ul. Swoboda 4, 30-332 Kraków
Tel. 12 292 68 69, 12 292 09 05, kom. 695 994 193

 

www.religijna.pl