wtorek, 23 sierpień 2016 08:45

Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko

NowoWydane - Oficyna Wydawnicza Impuls - Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko - Lubina Monika NowoWydane - Oficyna Wydawnicza Impuls - Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko - Lubina Monika Oficyna Wydawnicza Impuls - Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko - Lubina Monika

Opis

Ćwiczenia dla jąkających się i nie tylko stanowią piątą część cyklu wierszyków i ćwiczeń na głoski. Pomysł na ich napisanie zrodził się podczas Międzynarodowej Konferencji Logopedycznej pt. „Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka”, która odbyła się we wrześniu 2014 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przeglądając ofertę zgromadzonych tam licznie wydawnictw, doszłam do wniosku, że brakuje materiałów do ćwiczeń dla osób z niepłynnością mowy.

Stanęłam przed trudem tworzenia ćwiczeń na każdą głoskę zgodnie ze schematem, jaki otrzymałam w czasie studiów od znakomitej znawczyni tematu – dr Katarzyny Węsierskiej, znacznie jednak rozszerzonym. Zgodnie z tym schematem przedłużone samogłoski zostały oznaczone wielką literą. Równocześnie dodałam do ćwiczeń wyrazy 5- i 6-sylabowe dla osób bardziej zaawansowanych w płynnym mówieniu, natomiast pozostali (w tym dzieci) mogą poprzestać na wypowiadaniu 3–4 wyrazów na jednym oddechu. Opatrzyłam też wszystkie głoski rymowankami, które łatwo zapamiętać i powtarzać przy różnych okazjach.

Mam nadzieję, że moja książka będzie wartościową pomocą dla wszystkich borykających się z jąkaniem i pracujących z nimi logopedów. Zgromadzony materiał można wykorzystać także w terapii wad wymowy, zwłaszcza starszych uczniów czy dorosłych, a także wszystkich, którzy z racji swojego zawodu pragną ćwiczyć płynne wypowiadanie się. Dodatkowym atutem publikacji są ilustracje autorstwa Agaty Fuks i Piotra Olszówki.


Uwagi logopedyczne:

W opracowaniach wyrazów na spółgłoski przed samogłoskami [ę], [ą] uwzględniłam słowa, w których pojawiają się w pierwszej sylabie głoski [ą], [ę], pominęłam natomiast wyrazy, w których litera „ą” jest odczytywana jako „om”, on”, „oń”, a litera „ę” jako „em”, „en”, „eń”, np. poniższe słowa odczytujemy następująco:

trąba – jako „tromba”
trącać – jako „troncać”
trąd – jako „tront”
trądzik – jako „trońdźik”.

A zatem nie wykorzystują one głoski [ą], lecz [o]. Natomiast w wyrazie jednosylabowym na głoskę [k] ujętą przed samogłoską [e] wykorzystałam słowo „kęp”, które odczytuje się jako „kemp”. Wyrazy niebędące w mianowniku uwzględniłam też w innych przykładach. Z kolei jako słowo zaczynające się od sylaby „sio” wpisałam wyraz „siądź”, który odczytuje się jako „śońć”.

Spis treści

Wstęp    7


Głoska a jak arbuz   11
Głoska b jak banan   13
Głoska c jak cukierek   15
Głoska ć jak ciastko   17
Głoska cz jak czekolada   19
Głoska d jak dynia   21
Głoska dz jak dzwonko ryby   23
Głoska dź jak dziczyzna   24
Głoska dż jak dżem   26
Głoska e jak eklerek   27
Głoska f jak frankfurterki   29
Głoska g jak gruszka   31
Głoska ch jak chałka   33
Głoska i jak indyk    35
Głoska j jak jajko   37
Głoska k jak kalafior   39
Głoska l jak lody   41
Głoska ł jak łosoś   43
Głoska m jak makaron   45
Głoska n jak natka pietruszki   47
Głoska ń jak niedzielny obiad   49
Głoska o jak ogórki   51
Głoska p jak pomidor   54
Głoska r jak rodzynki   57
Głoska s jak ser   59
Głoska ś jak śliwka   61
Głoska sz jak szaszłyk   63
Głoska t jak truskawki   65
Głoska u jak udko   67
Głoska w jak winogrona   69
Głoska z jak zrazy   72
Głoska ź jak ziemniaki   74
Głoska ż jak rzodkiewka   76

 

ISBN:  978-83-8095-079-5
Format: B5
Objętość: 78 str.
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2016

Dysleksja u osób dorosłych, Łockiewicz Marta, Bogdanowicz Katarzyna Maria, pedagogika, logopedia, edukacja, księgarnia internetowa, Impuls,  bestsellery, Oficyna Wydawnicza Impuls, nowości, nowo wydane, nowe książki, www.nowowydane.pl

Oficyna Wydawnicza Impuls

ul. Fatimska 53 b
31-831 Kraków

www.impulsoficyna.com.pl